Kahvila

Lasten ollessa oppitunneillaan vanhemmat tai muut saattajat voivat viettää aikaansa Suomi-koulun kahvilassa (huone E15 katutasossa), jonne vanhemmat tuovat vuorollaan jotain kahvin/teen kanssa ostettavaksi. Maksu toimii omantunnon mukaan ja kahvilan tuotto käytetään koulun hyväksi. Koulun nykyisille vanhemmille tarkoitetusta Facebook-ryhmästä löydät linkin Doodle-listaan, josta voit varata itsellesi sopivan päivän, jolloin tuot kahvilaan kakkua/pullaa tms. Kahvilavastaavana toimii Elina Minder.

Kahvilasta löytyy myös pieni kioski, josta voit ostaa suomalaisia makeisia kuten lakritsi- ja suklaapatukoita, karkkipusseja ja suklaalevyjä.

Kahvilan toiminta on koronatilanteen johdosta toistaiseksi tauolla, mutta kioski toimii takakonttikioskina koulun parkkipaikalla koulukerran alussa ja lopussa.

Lämpimästi tervetuloa kahvittelemaan ja rupattelemaan!