Kulkuyhteydet ja pysäköinti

Koulumme sijaitsee noin 20 km Zürichistä ja vajaa 30 km Schaffhausenista, Oberwinterthurin upeissa maisemissa aivan metsän reunassa. Suomi-koululle on helppo saapua niin junalla, bussilla kuin omalla autollakin. Bussi nro 10 Winterthurin päärautatieasemalta tulee koulun lähellä olevalle pysäkille (Im Geissacker) noin kymmenessä minuutissa. Oberwinterthurin juna-asemalta pääsee koululle joko kävellen tai samaisella bussilla numero 10.

Mikäli saavut omalla autolla, parkkipaikan etsimistä ei tarvitse murehtia. Vapaita parkkipaikkoja löytyy aina aivan koulun välittömästä läheisyydestä. Koulun ympäristössä olevien katujen varsille voi pysäköidä ilmaiseksi kuten myös koulun takaa alkavan metsän reunassa sijaitsevalle pienelle parkkialueelle. (Muistathan pysäköintikiekon parkkialueella!) Ja myös koulun pihaan voi pysäköidä. Koulun pihassa pysäköinti on maksullista, ja maksu tulee suorittaa Parkingpay-sovelluksella. (Koulun pihan parkkialueiden tunnus on: 543 Sekundarschulhaus Lindberg.)  Koulun etuovien puoleiselle pihalle ajetaan Landenbergstrassea pitkin.