Itsenäisyyspäivän juhlimista Suomi-koululla

Suomella on tänään syntymäpäivä” hihkaisi yksi Suomi-koulun kerholaisista aamulla kuuluvasti Winterthurin aamuruuhkan bussissa. Totta, kuudes joulukuuta on Suomen itsenäisyyspäivä ja tänään suomalaiset ympäri maailmaa juhlistavat Suomen itsenäisyyttä. Vaikka asummekin Suomen rajojen ulkopuolella, on Suomen itsenäisyyspäivä myös tärkeä päivä ulkosuomalaisille.

Tämän viikon keskiviikkona suomikoululaiset aloittivat koulukerran juhlistamalla Suomen itsenäisyyspäivää. Oppilaat ja vanhemmat saapuivat luokittain koulumme saliin, jossa isot koululaiset järjestivät yhteisen itsenäisyyspäivän tilaisuuden. Tänä vuonna oppilaat toivat esille, miksi itsenäisyyspäivää vietetään ja myös miksi, Suomen lippua koristaa värit sininen ja valkoinen.

Kaksi koulumme oppilaista kirjoittivat itsenäisyyspäivän kunniaksi runon, jonka toinen oppilaista esitti. ”Mitä on Suomi?” –runo kuvailee varsin osuvasti monen suomalaisen tärkeimpiä muistoja ja aatteita Suomesta. Runon lausumisen jälkeen laulettiin vielä Maamme-laulu.

Aurelien ja Noemin itsenäisyyspäivän runo

Luokissa pienten kerholaisten ryhmässä pohdittiin, miltä se Suomen lippu näyttikään ja sen jälkeen päästiinkin itse toimeen, kun jokainen kerholainen sai itse maalata oman Suomen lipun. Lipun maalaaminen oli sen verran vauhdikasta hommaa isoilla pensseleillä, että valkoista maalia saattoi löytyä illalla myös hieman käsivarsista korkeammaltakin tai jopa korvien takaa, mutta sepä ei menoa haitannut.

Tiedusteltaessa Suomen ikää, pienet kerholaiset ja koululaiset eivät olleet aivan varmoja, kuinka monta vuotta Suomi täyttää. Joku tiesi kertoa, että suomalaisen jääkiekkojoukkueen yhdessä joukkuekuvassa oli numero 100, niin Suomi voisi olla jo ainakin sata vuotta. Toinen taas arveli, että kyllä se Suomi varmaan jo ainakin aika vanha on, mutta ei voi ihan varmaksi tietää, kuinka vanha. Oikea vastaus saatiinkin pienen pohdinnan jälkeen, kun yksi oppilaista ilmoitti Suomen olevan ”kymmenen ja kaks vuotta”. Vaihtuvissa maailman tilanteissa pieni Suomi on ollut itsenäinen jo 102 vuoden ajan, joten juhlaan on aihetta. Ilman veteraaneja ja lottia meillä ei olisi tämän päivän Suomea, ja saammekin olla kiitollisia heille siitä, miten he Suomea aikoinaan puolustivat.

Itsenäisyyspäivänä sitä usein huomaa olevansa kiitollinen monista asioista, joita ei välttämättä arjessa aina muista, tai joita saattaa pitää itsestäänselvyyksinä. Yksi tällaisista asioista, näin ulkosuomalaisen näkökulmasta katsottuna, on suomen kieli ja sen ylläpitäminen, varsinkin, kun koti löytyy Suomen rajojen ulkopuolelta. Siksi onkin rikkaus, että oppilailla on mahdollisuus opiskella omalla äidinkielellään Suomi-koulussa. Suomi-koulun yhtenä tehtävänä on tukea suomen kielen oppimista, ja siksi jokaisella koulukerralla oppilailla on mahdollisuus käydä koulumme kirjastossa lainaamassa suomenkielisiä lastenkirjoja.

Suomi, suomalaisuus, suomen kieli – siinä tärkeimpiä asioita, miksi tänään on aihetta juhlaan sekä Suomessa että ulkosuomalaisten parissa. Näin ollen,


Winterthurin Suomi-koulu toivottaa kaikille oikein hyvää itsenäisyyspäivää!