Suomalainen perinnesoitin – lumoavan musiikin eri sointuja Suomi-koulun arjessa

Tänä iltapäivänä suomikoululaiset tutustuivat, millaista ääntä Suomen kansallissoitin pitää. Kantele on perinteinen kielisoitin ja sillä on ollut tärkeä asema suomalaisessa musiikissa sekä kansanrunoudessa. Musiikkipedagogi ja kansanmuusikko Kirsi Savolainen esitteli jokaiselle luokalle erikseen, miten kanteletta voi soittaa ja minkälaista musiikkia kanteleesta syntyy.

Jokaisen lapsen nimen kohdalla laulettiin yhdessä tervetuliaislaulu kanteleen säestämänä. Kirsillä oli mukana neljä erilaista ja -kokoista kanteletta, joita jokaisella oppilaalla oli mahdollisuus testata. Pienimmästä kanteleesta aloittaen, oppilaat laskivat jokaisen kanteleen kielten määrän. Yksi kantele kerrallaan paljastui aina isompi ja isompi kantele aina 36-kieliseen kanteleeseen asti.

Pienten ryhmässä isoin kantele, 36-kielinen soitin, herätti paljon mielenkiintoa kerholaisten keskuudessa. Oli jännittävää kokeilla, miten musiikki syntyy, kun kieliä koskettaa. Kirsin soittaessa oli uskomatonta kuulla, että musiikki tulee ainoastaan yhdestä soittimesta, vaikka koko huone tuntui olevan täynnä musiikkia.

Perinteisessä kanteleessa on yleensä viisi kieltä. Isot kerholaiset arvailivat, kuinka monta kieltä Kirsin pienimmässä kanteleessa oli. Se oli koonsa puolesta varsin pieni verrattuna isompiin kanteleisiin.

Kantele on siitä mielenkiintoinen soitin, että sitä voi soittaa eri tavoin. Usein kanteletta soitetaan sormilla, mutta sitä voidaan soittaa myös erityisellä puutikulla. Soittotavalla on suuri merkitys ääneen; puutikulla soitettaessa kanteleen ääni on huomattavasti kovempi kuin sormilla soitettaessa. Sormilla soitettaessa kanteleesta tulee paljon pehmeämpi ääni.      

Isot koululaiset kokeilivat erikokoisten kanteleiden soittamista, joko pitämällä niitä sylissä tai pöydällä. Pienempien kanteleiden (5- ja 10-kieliset kanteleet) soittaminen oli mahdollista sylissä, mutta isompi 21-kielinen kantele oli kooltaan jo sen verran kookas, että sitä oli helpompi soittaa pöydältä.

Kanteleen musiikin sointu korvissa, Winterthurin Suomi-koulu toivottaa syksyistä marraskuun alkua!