Uusi vuosi ja uudet kujeet – kevätlukukauden starttaus

Tänään suomikoululaiset aloittivat kevätlukukauden. Keväältä tosiaan tuntui auringon paistaessa lämpimästi kirkkaalta taivaalta. Talven kylmyydestä ei ollut tietoakaan, kun suomikoululaiset leikkivät pihalla ja nauttivat eväänsä auringonpaisteessa.  

Kerholaiset pääsivät nauttimaan auringosta ja pelailemaan pihalle eri leikkejä.

Vaikka lumesta ei Winterthurissa ollutkaan yhtään jälkeä, suomikoululaisilla oli mahdollisuus nauttia talvisista Pingviini Piitun (kirj. Marcus Pfister) tarinoista sekä askarrella lumisia piirroksia. Pienet kerholaiset opettelivat lumiukkojen avulla lukuja. Ensin valittiin yksi lumipallo ja siitä saatiinkin jo ensimmäinen lumiukko valmiiksi. Toiseen lumiukkoon täytyikin lisätä yksi lumipallo lisää ensimmäisen lumipallon päälle, jotta luku kaksi tulisi täyteen. Numeroiden opettelu on näin ollen hauskempaa, kun voi askarella aina vain isomman ja isomman lumiukon. Jossain vaiheessa kyllä paperin reuna tuli vastaan, ja paperille mahtui yhteensä viisi lumiukkoa. Kuinkahan monta lumipalloa koko kuvassa oikein on?

Näin vuoden ensimmäisenä Suomi-koulu kertana eskarilaiset opettelivat eri kuukausien nimiä ja kävivät läpi, mitä kaikkia asioita tammikuussa voi tehdä. Tammikuun – lumen ja jään kuukauteen – sopi hyvin pikku jääkarhun seikkailut (kirj. Hans de Beer), joka johdatti suomikoululaiset juttelemaan, mitä kaikkea kivoja leikkejä lumessa olikaan mahdollista tehdä. Lopuksi kaikki saivat askarrella ihan oman suloisen jääkarhun.

Isot kerholaiset askartelivat teemaan sopien myös lumiukkoja pahvimukeista sekä erivärisistä ilmapalloista. Jokainen sai päättää juuri niin kuin itse halusi, miltä oma lumiukko näyttää ja minkä värinen myssy lumiukolle tulee. Ja tämä lumiukkohan ei ollut ihan mikään tylsä ukko, vaan se osaa ampua pieniä pehmoisia lumipalloja. Osaatko arvata miten? Ensiksi lumipallo laitetaan pahvimukiin ja lumiukon myssyä venyttämällä, lumipallo lentää upeassa kaaressa toiselle puolelle luokkaa.

Näin ollen, lumiset askartelut repussa, suomikoululaiset saivat nauttia aurinkoisesta lukukauden aloituksesta. Eiköhän se lumi ja jää sieltä vielä saavu Winterthuriin, ennen kuin kevät pääsee täysin valloilleen.  

Winterthurin Suomi-koulu toivottaa kaikille hyvää alkanutta vuotta sekä antoisaa lukukautta!