Äitien oma juhlapäivä

Äiti – se yksi ensimmäisistä ja tärkeimmistä sanoista, jonka lapsi sanoo.  

Äitienpäivää vietetään Suomessa toisena toukokuun sunnuntaina eli tänään. Äideillä on oma juhlapäivä, joka on myös virallinen liputuspäivä Suomessa. Tänä sunnuntaina monessa perheessä äitiä juhlitaan eri tavoin, ja suomikoululaisetkin ovat saaneet järjestellä äideille, mitä erilaisempia yllätyksiä.

Tälläkin kertaa Suomi-koulua ei voitu järjestää lähiopetuksena, vaan Suomi-koulun tunnit tapahtuivat etätyöskentelynä. Isojen eskareiden opettaja oli jakanut oman luokkansa neljän oppilaan ryhmiin ja jokaisen pienryhmän kanssa opettaja järjesti etätunnin Zoomin avulla. Opettajan johdolla oppilaat saivat avata tarkasti varjellun postista saapuneen kirjeen. Ohjeita tarkasti kuunnellen ja seuraten oppilaat askartelivat yhdessä opettajan kanssa äitienpäivälahjan. Ai että, kun lapset olivat ylpeitä siitä, että he saivat yksin opettajan kanssa etänä askarrella. Yksi oppilaista ponkaisi onnellisena tuolistaan pystyyn saatuaan äitienpäiväyllätyksensä valmiiksi ja hihkaisi kaikille, että hän menee näyttämään tämän äidille. Onneksi opettaja ehti vielä väliin sanomaan, että äidin pitäisi nähdä se yllätys vasta sunnuntaina ja äiti joutui valitettavasti vielä pysymään autuaan tietämättömänä lahjasta. Tosin äiti sai lohdutukseksi ylijääneistä askartelutarvikkeista jäätelön.  

Isommat koululaiset saivat tehtäväksi yllättää äidin leipomalla herkullisia juustoleipäsiä. Posti toi kirjeen mukana juustoleipästen ohjeen. Itsetehtyhän leipä on tuoreena ja juuri uunista tulleena ihanan makuista ja mitä parhaimpia yllätyksiä. Mikä onkaan sen parempi kuin uunituore ja itsetehty leipä, jonka tuoksu kierii äidin nenään ensimmäiseksi aamulla täyttäen koko kodin.  

Pienet kerholaiset ja eskarit saivat postissa ison valkoisen kirjekuoren, joka työnnettiin heti isän käteen ilman että äiti sai siihen edes koskea. ”Tämä on sitten minun ja iskän tehtävä ja sinä et äiti saa nähdä sitä, onko selvä?” kuului komento erään kerholaisen suusta kirjeen saavuttua kotiin. Opettaja oli kirjoittanut selvät ohjeet isälle, miten yllätys askarrellaan kerholaisen kanssa äidille ja miten yllätys pyritään pitämään visusti salassa aina sunnuntaihin asti. Oi sitä kerholaisen ilmettä, kun sai kertoa äidille, että hänelläpä on yllätys ja se onkin suuri salaisuus. Se salaisuus meinasi melkein jo keskiviikkoiltana paljastua, kun kerholainen iltapöydässä kovaan ääneen kertoili parhaimpia päivän tapahtumia, mutta onneksi isä ehti vielä pelastamaan tilanteen.

Tänä aamuna on varmasti moni suomikoululainen ollut innoissaan ja onnellinen, että äiti saa vihdoin ja viimein avata sen oman yllätyksen ja nähdä, mitä sieltä paljastuu. Joissakin suomikoululaisten kodeissa äidit ovat saaneet maistella herkullisia juustoleipäsiä, kun taas toisten kodeissa äidit ovat saaneet lasten askarreltuja kortteja. Tämän vuoden äitienpäivä jää varmasti myös monen isän mieleen, kun isät pääsivät askartelemaan erilaisia kortteja äideille, ja pitämään yllätykset salaisuuksina aina tähän päivään saakka.

Loppuun vielä parin eskarilaisen, kerholaisen ja koululaisen mietteitä, millainen äiti on: Äiti on se kaikkein rakkain, jolle voi kertoa huolet ja murheet ja joka puhaltaa niin pienet kuin isotkin haavat terveiksi. Välillä äiti on myös se ärsyttävin tyyppi, joka jaksaa huolehtia lastensa tekemisistä, ja muistuttaa koko ajan aurinkorasvan tai pyöräilykypärän käytöstä. Loppujen lopuksi suurin ihmetyksen aihe oli, että äidit ovat niitä ihmeellisimpiä tyyppejä, kun ne tietävät aina, missä kaikki tavarat ovat, vaikka ne olisivat niin hukassa, ettei millään löydy. Äidit ovat parhaita.     

Winterthurin Suomi-koulu toivottaa kaikille oikein ihanaa ja aurinkoista äitienpäivää!